A mindfulness, vagy tudatos jelenlét, jelentősége egyre inkább elismerést nyer a gyermekpszichológia területén is.

Ez a gyakorlat és hozzáállás segíthet a gyermekeknek az érzelmi szabályozásban, a stresszkezelésben és az általános mentális jóllétük javításában. A mindfulness jelentősége a gyermekpszichológia területén:

Stressz és szorongás csökkentése: 
A mindfulness gyakorlatok segíthetnek a gyermekeknek megtanulni, hogyan észleljék és fogadják el az érzelmeiket és gondolataikat anélkül, hogy azokhoz túlzottan ragaszkodnának vagy elfojtanák azokat. Ezáltal csökkenthető a stressz, a szorongás és fejleszthető a stresszkezelő készség.

Figyelem és koncentráció fejlesztése: 
A mindfulness gyakorlatok segíthetnek fejleszteni a figyelmüket és koncentrációjukat. Azáltal, hogy megtanulnak tudatosan jelen lenni a pillanatban, jobban képesek fókuszálni a  különböző tevékenységekre.


Önbizalom és önértékelés fejlesztése: A tudatos jelenlét gyakorlása segíthet megérteni és elfogadni önmagukat a jelenlegi pillanatban. Ez hozzájárulhat az önbizalom és önértékelés fejlesztéséhez.


Alvásminőség javítása:
A mindfulness relaxációs technikái segíthetnek elengedni a napi feszültséget ezzel javítva az alvás minőségét.

A mindfulness gyakorlása nem csak a gyermekek aktuális jólétét javíthatja, hanem olyan készségeket is fejleszthet, amelyek segíthetnek a hosszú távú mentális egészség megőrzésében. Ezért egyre több gyermekpszichológus alkalmazza és ajánlja a mindfulness technikákat a mindennapokban.





A mindfulness eredete ősi keleti filozófiákhoz és vallásokhoz vezethető vissza.

A mindfulness (vagy tudatos jelenlét) fogalmát először Siddhártha Gautama, azaz Buddha fejlesztette ki az indiai filozófiában és spirituális gyakorlatokban, mint a meditáció egyik alapvető elemét.

Az eredeti buddhista kontextusban a mindfulness a figyelmet az aktuális pillanatra, a jelenlegi tevékenységekre és az érzékelésekre irányítja.

A mindfulness iránti érdeklődés a nyugati kultúrában a 20. század közepén kezdett elterjedni.

A keleti filozófiák és meditációs gyakorlatok terjedése az Egyesült Államokban és más nyugati országokban megalapozta a modern mindfulness mozgalmat.

A mindfulness modern változata, amelyet nemcsak spirituális, hanem pszichológiai és egészségügyi célra is alkalmaznak, Jon Kabat-Zinn nevéhez köthető.

Ő az 1970-es években dolgozta ki a MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) programot, amelyet kifejezetten stresszkezelésre és fájdalomcsillapításra alkalmaztak.

Azóta a mindfulness technikák alkalmazása széles körben elterjedt.

A gyermekpszichológiában is egyre inkább felismerik a mindfulness pozitív hatásait a gyerekek érzelmi, kognitív és szociális fejlődésére.

Az időnként stresszes és gyors tempójú világban a mindfulness technikák segíthetnek a gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt jobban megküzdeni a kihívásokkal és javítani az életminőséget.




Vissza a főoldalra